Az Akadémia Business Centernél is bevált recept alapján dolgozunk

Rozsnyai Gábor interjúja Zeley Csabával, a ConvergenCE ügyvezető igazgatójával.

A ConvergenCE ügyvezető igazgatója szerint a piac folyamatosan változik, de az ingatlanpiaci befektetések alapszabályai nem változnak: végy egy kiváló lokációjú, ám nem ideálisan (ki)használt épületet, ismerd fel az újrapozícionálási lehetőségeket.

Vizsgáld meg alaposan a bérlői igényeket, és alakítsd át a házat az aktuális trendeknek, illetve elvárásoknak megfelelően. Figyelj a kollaborációs és break out terekre, fűszerezd meg az egészet az elvárt minősítésekkel – egy nagy merőkanál ESG sem árt –, aztán csomagold be az egészet ellenállhatatlanul, és a siker nem marad el.

– Januárban jelentették be, hogy a Europa Capital páneurópai ingatlanbefektetés-kezelővel együttműködve megvásárolták a budapesti Akadémia Business Centert. A Europa Capitallal már volt pár sikeres fejezetük a budapesti piacon. Most mi a munkamegosztás a két cég között?

– Megtisztelő, hogy számos sikeres, és azóta már értékesített közös projekt után, mint az Eiffel Square, a Kálvin Square, a B52 és a CityZen, ismét a Europa Capitallal dolgozhatunk együtt. Azt gondolom, hogy ezeknek az épületeknek a fejlesztése vagy megújítása és újbóli piacra dobása – remélem, ez nem hangzik szerénytelenül – tankönyvbe illően jól alakult. Most is hasonló a célkitűzésünk: az Akadémia és Arany János utca sarkán álló, Duna-parti, 12.500 négyzetméteres épület szerkezetileg kitűnő állapotban van, és a homlokzat is időtálló. Mindez nem mondható el a belső terekről és a gépészetről, melyek már nem felelnek meg a mai igényeknek. 2005 óta vagyunk a Europa Capital magyarországi partnere, 5 év szünet után folytatjuk a mindkét fél számára gyümölcsöző közös munkát. Továbbra is fantáziát látnak bennünk és a budapesti irodapiacban is. A megszokott módon ezúttal is mi látjuk el a helyi vagyonkezelési feladatokat, és mi koordináljuk a kiterjedt belső felújítást, az új gépészeti berendezések beszerzését, a közös területek és az irodahelyiségek átalakítását is. Az 1995-ben épült Akadémia utcai szárny két éve üresen áll, bankfiókokra jellemző kialakítással, ezt is újragondoljuk.

– A sajtóanyagban azt írják, hogy az új tulajdonosok célja nemcsak egy modern bérlői elvárásoknak megfelelő épület létrehozása, hanem az is, hogy az ingatlant „Net Zero Pathway”, azaz a nettó zéró kibocsátás szellemében újítsák meg, megszüntetve az üvegházhatású gázoktól való függőséget. Az épület a BREEAM, a Wiredscore és a WELL minősítést is megcélozza. Nincs túl magasan a léc?

– A fentieken túl említhetném az ESG-t is, mint olyan szempontot, amelyre a befektető kiemelt fókuszt helyez. Nem csak az átalakítást, de a későbbi működést is olyanná alakítjuk, hogy az a lehető legkevesebb lábnyomot hagyja a környezetünkben. (Az ESG mozaikszó az angol Environment (környezet), Social (társadalom), Governance (vállalatvezetés/irányítás) szavakból ered, ami meghatározza ezen befektetések szempontrendszerét. Társadalmilag felelős pénzügyek vagy zöld pénzügyek néven is említjük. – A szerk.) A ConvergenCE erőssége éppen ez: jó adottságokkal rendelkező, kissé elhanyagolt, nem megfelelően menedzselt házak felújítása, a megváltozott piaci igényeknek megfelelő átalakítása, és újbóli piacra dobása. Az Akadémia Business Center esetében is működni fog ez a recept, hamarosan egy A+ kategóriájú, műszakilag teljesen megújult és top lokációjú épülettel fogunk piacra lépni. Már most kijelenthetem, hogy ez az épület különösen vonzó lesz azon cégeknek, akik magas presztízsű, kiemelkedő munkakörülményekkel és fenntarthatósági feltételekkel rendelkező belvárosi lokációt keresnek.

Teljes cikk az Irodakereso.info oldalán