A ConvergenCE újabb nagy sikere

A ConvergenCE újabb sikert könyvelhetett el, hiszen a KPMG új székházának kezelését nyerte el a Vision Towers-ben. Fábri Gabriellával, a ConvergenCE ingatlankezelési igazgatójával beszélgettünk a nagy nemzetközi cégek igényeiről, a változó ingatlankezelési kihívásokról, a zöldülő irodapiacról és magáról a nagybetűs versenyről.

– A KPMG önöket bízta meg az új székházuk kezelésével, amely a Váci úton átadott Vision Towers Északi Irodaháza. Itt bérel a nemzetközi könyvvizsgáló cég mintegy 11.200 m2-nyi területet augusztustól. Milyen speciális igényeket kell kielégíteni egy ilyen globális vállalkozás esetében, amelyek eltérnek a megszokottól?
– Minden nemzetközi cégnek van saját stratégiája és cégpolitikája, ami a napi működését is meghatározza. A KPMG-nél fontos szempontként merül fel, hogy a cég számos konferenciát és egyéb fontos rendezvényeket szervez, melyek helyigényét, infrastruktúráját és kiegészítő szolgáltatásait (pl. catering) biztosítani kell. Ennek megfelelően egy magas minőségű, jól felszerelt tudásközpont jött létre a földszinten rendezvénytermekkel és a kiszolgáló terekkel, melynek a működését segíthetjük.

– Mennyire tipikus vagy szokatlan eljárás, hogy a KPMG számára BTS-konstrukcióban készülő Vision Towers Észak Irodaház egész fejlesztési folyamatát figyelemmel kísérték?
– A ConvergenCE többek közt ingatlanfejlesztéssel foglalkozó cég, így munkatársaink jól ismerik a szakma lényeges elemeit és buktatóit. A BTS-konstrukció kiváló lehetőség mind a Bérlő, mind a fejlesztő számára, azonban mivel a Bérlő általában nem rendelkezik ingatlanfejlesztési tapasztalattal, célszerű egy olyan partnert megbíznia, akinek szaktudására számíthat. Így mi a KPMG nevében figyelemmel kísértük a fejlesztési folyamatot, többek között részt vettünk az építkezési tender lebonyolításában, ellenőriztük az építkezés minőségét, felhívtuk a Bérlő figyelmét a fontos döntéshozatali időpontokra, az épület műszaki átadását szakértő szemmel követtük, majd az átadástól kezdve az épület ingatlankezelését végezzük. Vagyis a KPMG a ConvergenCE szakmai támogatásával alakította ki és nyitotta meg új irodaházát.

– A ConvergenCE vagyon-, és ingatlankezelési portfóliójában a Vision Towers északi tornya immár az ötödik jelentős irodaház. Többek között olyan ügyfeleik vannak, mint a JP Morgan, az Europa Capital vagy a már említett KPMG. A nagy cégek igényei esetében kialakítható egy sztenderd kapcsolati szisztéma, vagy éppen ellenkezőleg, mindenki mást akar?
– Természetesen minden nagy cég rendelkezik saját stratégiával, amely megalapozta a sikereiket és biztosítja a jövőképüket, mégis az irodapiac esetében a cél azonos: az épület legyen bérbe adva, a Bérlők érezzék jól magukat, miközben magas színvonalú szolgáltatást kapnak megfelelő ár-érték arányban. Ez az, amit a ConvergenCe ingatlankezelési és üzemeltetési csapata nyújt, és ezért választott minket a KPMG is. A magas minőség, a gyors és proaktív üzemeltetés mellett fontos szempont a zöld épület üzemeltetése terén szerzett tapasztalatunk is. Így például az energiagazdálkodási területen a rendszerek optimalizálása mellett figyelemmel kísérjük az energiapiac trendjeit, és ennek megfelelően döntünk a villany- és gázvásárlás időpontjáról.

– Visszagondolva az elmúlt évekre, melyek voltak a legspeciálisabb igények, amelyeket meg kellett oldani az üzemeltetés során?
– A legspeciálisabb igény egy vadkacsa család áttelepítése volt kiskacsákkal az épület szökőkútjából a Duna-partra. A családegyesítést sikerrel elvégeztük.

– Térjünk vissza a fenntarthatóságra, hiszen a környezettudatosság egyre fontosabb a világgazdaságban, sőt, nálunk is 2012 óta a jelentősebb ingatlanfejlesztések mindegyike rendelkezik minősítéssel. Már az Eiffel Tér Irodaház is magas zöld műszaki tartammal épült, és most a Vision Towers is képbe került. A zöld megoldások milyen plusz feladatokat jelentenek egy ingatlankezelő számára?
– Zöld üzemeltetésünk elemei többek között a szelektív hulladék-gazdálkodás, a környezetkímélő tisztító szerek, az újrahasznosított papíráru és az energiatakarékos műszaki megoldások alkalmazása. Véleményem szerint ezek nem plusz feladatok, csupán olyan ésszerű megoldások, melyek szolgálják a fenntarthatóságot, és ezen túlmenően megfelelően alkalmazva elősegítik a gazdaságos működést is.

– Mennyire okoz nehézséget, hogy az egyes generációk eltérő irodakialakítást, helyiségtípusokat és viselkedésnormát igényelnek? Gondolok itt arra, hogy az Y-generációs cégek számára fontos a kerékpártároló, a zuhanyzó és a sok közösségi tér, míg egy konzervatívabb cégnél az X-generáció is hangsúlyosan jelen van, akik még nem annyira „digitalizáltak”, így másfajta megközelítést igényelnek.
– Épületeink lényegében mindkét típus számára megfelelő terekkel és szolgáltatásokkal rendelkeznek. Rendszeres bérlői kapcsolattartásunk keretében jelzéseket és visszajelzéseket kapunk a mindennapi működéssel kapcsolatban, melyek segítik munkánkat és alkalmat adnak arra, hogy Bérlőink számára biztosítani tudjuk azt a környezetet, ahol jól érzik magukat és ahol hatékonyan tudnak dolgozni.

– Úgy tűnik, hogy 2014 bizonyos értelemben trendforduló lehet a válságot követő évekhez képest, hiszen jelentős projektek készülnek el, illetve kezdenek épülni. A növekvő irodaállomány hogyan hat az ingatlankezelői piacra? A már a piacon lévő szereplők kapnak még több lehetőséget vagy jönnek újabbak is, és még nagyobb lesz a verseny?
– Verseny mindig volt, van és lesz. A kérdés inkább az igény alakulása, hogy az eddig legtöbb helyen hangsúlyozott és elvárt költségcsökkentés lesz-e továbbra is az irányadó, vagy előtérbe kerül a szakmaiság, miszerint ár-érték arányban minőségi szolgáltatás lesz a cél a Bérlők megfelelő kiszolgálása érdekében.

Forrás: realista.hu