A ConvergenCE az átalakuló kereskedelmi ingatlanpiac igényeinek megfelelően a projekt menedzsment üzletágban jelentős eredményeket könyvelhetett el az elmúlt időszakban, és jelenleg is számos feladat vár rájuk. Kovács Gáborral, a ConvergenCE projekt menedzsment igazgatójával beszélgettünk az elért eredményekről, az ágazat kihívásairól és a legfontosabb szempontokról.
– Az ingatlankezeléssel foglalkozó cégek a válságban a több lábon állás jegyében új tevékenységek felé nyitottak, többek között a projektmenedzsment szerepe is felértékelődött, hogy a projektek, beruházások még professzionálisabban valósuljanak meg. Ez a folyamat hogyan realizálódott Önöknél az elmúlt években?
– A ConvergenCE asset és property management megbízásainak keretében kezelt ingatlanok Bérlői számára az új kiépítések mellett több alkalommal segítettünk a meglévő bérlemény átalakításában, hogy az jobban megfeleljen a cég fejlődésének, átalakult struktúráinak. Az Eiffel Tér irodaházban a Givaudan és az ESAB fit-out tipikusan a működő irodaterület átalakítások példája, de az Iberdrola új munkahelyének kiépítését is mi végeztük ugyanitt. Budán a Margit Palace-ban pedig a Getronics számára három szinten 2000 m2-nyi irodát építettünk ki egyedi belsőépítészeti megoldásokat alkalmazva. Emellett sikeres munkánk legjobb referenciája, hogy a közelmúltban a Medicover számára több ütemben, több mint 2.000 m2 egészségügyi központot építettünk ki rendelőkkel, irodával és VIP részleggel Budapesten és vidéken egyaránt, és már készülünk az újabb klinika kialakítására.
– Az elmúlt 5 évben közel 200.000 négyzetméternyi kereskedelmi ingatlan megvalósulását bonyolították le sikeresen. Melyek voltak a legfontosabb projektek?
– Szerencsére jó néhány projektről számolhatok be, amelyek a legkülönbözőbb ingatlanszektorokban realizálódtak, így például Lengyelországban a 164.000 m2-es Poznan City Center bevásárlóközpontnál projekt ellenőrként, a KPMG új 11.200 m2-es budapesti irodaházának fejlesztésénél pedig a KPMG műszaki tanácsadójaként és műszaki ellenőreként vettünk részt, ahol a biztonságtechnikai, belsőépítészeti, IT igényeiket kellett figyelembe vennünk. De az ipari ingatlanpiacon is aktívak voltunk, hiszen a City Point 9 raktárközpontban lévő JTI bérlőnek további 600 m2-nyi raktárterületet alakítottunk ki a meglévő 1000 m2 mellé, ahol ezen kívül több raktár bérlemény kiépítését is elvégeztük közel 3000 m2-en (Sprinter, Baolong, EPA Media).
– Az egyes kereskedelmi ingatlantípusok esetében eltérőek az igények, így mire kell különösen fókuszálni egy iroda-, egy raktár- vagy éppen egy retail projekt során?
– Az irodák esetében nagyon fontos a jó design, a terület jó kihasználása és a megfelelő komfort biztosítása. A logisztikai projekteknél nagyobb hangsúlyt kapnak a biztonság, a tűz- és munkavédelem területei. A retail szegmensben pedig alapvető a letisztult vevőközpontú elképzelés, ami az eladási folyamatot fogja elősegíteni.
– Melyek a projektmenedzsment legfontosabb kihívásai, amellyel szembe kell nézni egy adott munka kapcsán?
-A mi esetünkben kihívást jelent, hogy az irodaépületekben úgy kell a munkát koordinálnunk, hogy ott folyamatos irodai munkavégzés folyik, tehát hangos munkát csak éjjel és hétvégén szabad végeznünk, ill. napközben csak az adott területen belül dolgozhatunk, hogy a szállításokkal se zavarjuk az irodaház életét. Még nagyobb a kihívás, amikor egy működő irodán belül kell egy részterületet átépíteni, ilyenkor leginkább péntek estétől hétfő reggelig kell a feladatot megoldani úgy, hogy a Bérlő hétfőn már egy új, tiszta irodarészt találjon.
– A válság következtében felértékelődött a költséghatékonyság, és bár a krízis lassú elmúlásával a minőség ismét fontos elemmé vált, a megrendelők ma már mindkét tényezőt szem előtt tartják.
– Természetesen minden munka alapfeltétele, hogy ne csak az adott időintervallumba, de az adott költségvetésbe is beleférjünk. Így a megfelelő árazáson kívül fontos tényező a kiválasztott alvállalkozóink köre, akik megbízható, minőségi munkát végeznek, jó ár-érték arányban.
A fenntarthatóság mekkora plusz terheket jelent egy projekt megvalósítása során, illetve nagyságrendben mekkora költségtöbblettel jár együtt?
– A fenntarthatóság irányelvének figyelembevétele lényegében nem jelent plusz terhet, ha már eleve ezzel az irányelvvel kezdjük meg a munkát. A gondot mindig az jelenti, ha a munka elején nem tudunk minden szempontot meghatározni, és azok már csak a folyamat elkezdése után merülnek fel. Ha tudjuk előre, mire kell figyelnünk, mit kell teljesítenünk, akkor ahhoz igazítjuk a folyamatokat és a beszerzéseket.
Forrás: //realista.hu